Blog o rolkach terenowych Skike i nie tylko

Tutaj znajdziesz artykuły o wszystkim, co jest związane z rolkami terenowymi. Piszemy na podstawie własnych doświadczeń. Sprawdź testy sprzętu, relacje z wypraw, porady odnośnie serwisowania rolek terenowych, a także szczegóły dotyczące techniki jazdy.

Posty o rolkach terenowych
Jakie kije do nartorolek wybrać? 0
2.jpg

Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż kupić kije na nartorolki. Po lekturze artykułu „Jak dobrać długość kijów do nartorolek?” wiesz już jaki rozmiar musisz wybrać. Przed Tobą jednak kolejne dylematy. Na rynku znajdziesz kije karbonowe i aluminiowe, o stałej wysokości i regulowane, z rękawiczką na rzep lub zwykłym paskiem – poniżej postaram się podpowiedzieć Ci, jakie rozwiązania będą najlepsze do różnych zastosowań. Jeśli tylko masz czas na przetestowanie dostępnych na rynku rozwiązań – kijów wykonanych z różnych materiałów, wyposażonych w zróżnicowane uchwyty i paski, zapraszamy do skorzystania z naszej Wypożyczalni Skike i Powerslide. Jeśli nie masz ochoty na testy, z pewnością parę podpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Z jakiego materiału wykonywane są kijki do nartorolek i rolek terenowych?

Kupując kije do nartorolek w zasadzie wybieramy pomiędzy dwoma opcjami. Możemy zdecydować się na kije karbonowe lub kijki aluminiowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Niestety nie ma rozwiązania idealnego, szczególnie, jeśli będziemy ich aktywnie używać w terenie.

Jakie kije do nartorolek wybrać? Aluminium to wysoka trwałość

Kije aluminiowe to bardzo popularny wybór na początek. Przemawia za nim na pewno umiarkowana cena, dzięki czemu zakup kijków nie będzie zbyt odczuwalny. Dla osób zaczynających swoją przygodę z rolkami terenowymi z pewnością duże znaczenie będzie miała również wysoka trwałość takich kijów. Przy upadku lub przypadkowym zahaczeniu kijem o przeszkodę, aluminium najprawdopodobniej się wygnie. Takiego kija można następnie delikatnie naprostować, dzięki czemu w dalszym ciągu będzie się nadawał do jazdy. Wiadomo, że nie będzie to kij zupełnie prosty, o pełnej sztywności, jednak do rekreacyjnej jazdy z pewnością doskonale będzie się nadawał. Sam posiadam kilka wygiętych kijów, których w dalszym ciągu aktywnie używam. Dzięki ich wytrzymałości nie muszę aż tak bardzo martwić się o ich stan kiedy przypadkowo uderzę nim w rolkę czy drzewo lub kiedy w czasie wywrotki na nie upadnę.

Na rolkach Skike z kijami
Dobrej jakości kije do rolek terenowych bezpośrednio przekładają się na komfort jazdy w terenie. To właśnie one są bowiem poddawane bardzo dużym obciążeniom. | foto A. Siedzińska

Kiedy wybrać karbonowe kije do rolek terenowych?

Kije karbonowe (z włókna węglowego) to zdecydowanie bardziej, zaawansowane konstrukcje. Włókno węglowe jest nowoczesnym materiałem, który pozwala uzyskać wysoką sztywność przy zachowaniu bardzo niskiej wagi całości. To właśnie dwie główne zalety kijów karbonowych do nartorolek – lekkość i bardzo skuteczne przełożenie siły odbicia. Kijki karbonowe są bardzo często wybierane przez osoby intensywnie trenujące jazdę na nartorolkach i zawodników, którym zależy na maksymalnych osiągach. Wydawałoby się, że to rozwiązanie idealne również na rolki terenowe. Niestety ten typ kijów ma również swoje wady. Wysoka cena to jedna, ale nie najistotniejsza z nich. Dużo bardziej zauważalne są specyficzne właściwości karbonu. Jest on zazwyczaj bardzo wytrzymały na obciążenie, jednak po przekroczeniu punktu granicznego po prostu pęka, a nie wygina się jak aluminium. Złamany kij trzeba wtedy poddać bardziej złożonej naprawie. Ponadto karbon jest dość wrażliwy na uderzenia. Przypadkowe zahaczenie o rolkę, drzewo czy słupek przy ścieżce może skutkować pojawieniem się mikrouszkodzeń. Chociaż kijek wydaje się z początku w porządku, po pewnym czasie może dojść do jego złamania. Z pewnością nie są to cechy, które eliminują tego typu kije z użytkowania na rolkach terenowych, jednak trzeba mieć świadomość, że taki rodzaj kijków wymaga nieco łagodniejszego ich traktowania.

Czy wszystkie kije do rolek terenowych są takie same?

W przypadku kijów karbonowych duży wpływ na ich cenę może mieć zawartość włókien węglowych w kiju. Zdecydowana większość producentów podaje procentowo ich ilość w kijku. Wartości te mogą się różnić, teoretycznie im więcej karbonu tym lepiej, a przy okazji kije takie są zazwyczaj droższe. W przypadku kijów wykonanych tylko częściowo z karbonu, resztę stanowią zazwyczaj domieszki takie jak włókno szklane i inne materiały. Podobnie jest w przypadku kijów aluminiowych, gdzie może się różnić chociażby zastosowany stop aluminium czy grubość przekroju kija.

Rodzaje aluminium w kijach do nartorolek
Różne rodzaje aluminium w kijach do nartorolek terenowych to dodatkowy temat do rozważań o tym, które kije są najlepsze. | foto S. Siedziński

Na poziomie amatorskim z pewnością wystarczy podstawowa wiedza o cechach poszczególnych materiałów. Dochodzenie do tego, który materiał zapewnia największą sztywność i najmniejsze straty energii przy każdym odepchnięciu pozostawiam materiałoznawcom i zawodnikom, którzy i tak często bazują na własnym doświadczeniu i rozwiązaniach. Na poziomie amatorskim wystarczą dobre kije renomowanych marek. Kije do rolek terenowych Skike, Gabel, Fizan, Swix, Komperdell, KV+, Axon, Fischer to z pewnością wysoka jakość, zarówno w podstawowych modelach, jak i tych z najwyższej półki

Jakie kije wybrać - karbonowe czy aluminiowe? Szybkie podsumowanie

Kije karbonowe
Plusy:Minusy:
 • Niska waga
 • Wysoka sztywność przy obiciu
 • Niskie wibracje
 • Wysoka cena
 • Prędzej się złamie niż trwale wygnie
 • Bardziej wrażliwe na uderzenia niż kije aluminiowe

Kije aluminiowe
Plusy:Minusy:
 • Stosunkowo niska cena
 • Wysoka trwałość
 • Możliwość naprostowania po wygięciu
 • Nieco większe wibracje na asfalcie
 • Umiarkowana sztywność przy odbiciu
 • Wyższa waga


Z własnego doświadczenia – jakie kije do nartorolek wybrać – aluminiowe czy karbonowe?

Zaczynając przygodę z rolkami terenowymi dysponowałem tylko kijami aluminiowymi. Okazały się one strzałem w dziesiątkę. Obecnie bardzo dużo jeżdżę po leśnych drogach i ścieżkach, a także po mieście. Niestety teren taki jest bardzo wymagający dla kijów. Tu uderzy się kijkiem w drzewo, tam nadepnie się lekko na kijek rolką lub przyhaczy o krawężnik. W takim zastosowaniu kije aluminiowe są dla mnie odpowiednim wyborem. Miałem okazję jeździć na kijach karbonowych. Faktycznie są one bardzo lekkie i dają dużą pewność w czasie odepchnięcia, jednak wątpię aby dłużej wytrzymały wszystkie próby, którym poddawane są moje aluminiowe kije do nartorolek na co dzień.

Przytarte końcówki kijów
Tak wyglądają kije po kilkudziesięciu przytarciach o drzewa, krawężniki i rolki. Na szczęście aluminium cały czas daje radę. | foto S. Siedziński

Czy zatem bezwzględnie polecam aluminiowe kije do rolek terenowych? Niekoniecznie. Karbonowe kijki są na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które większość czasy spędzają na dobrej jakości asfalcie, a także posiadają nieco słabsze ramiona. Niższa waga oraz mniejsze wibracje na twardych nawierzchniach przełożą się na wyższy komfort jazdy. Niestety nie ma uniwersalnego rozwiązania, a większość rolkarzy i tak kończy z kilkoma parami kijów.

Rodzaje uchwytów w kijach do nartorolek

Uchwyt i pasek spełniają w kijach do rolek terenowych kluczową rolę. To one odpowiadają za wygodę i możliwość odepchnięcia się z maksymalną siłą. Kształt uchwytów bywa zróżnicowany – są nieco grubsze, cieńsze, dłuższe i krótsze. Wszystkie mają jednak wspólną cechę – mają dość wydłużony kształt pozwalający na płynne puszczanie i chwytanie kijów w trakcie odepchnięcia.

Chwyty do kijków nartorolkowych są wykonywane przeważnie z tworzywa, z dodatkowymi panelami. W podstawowych modelach są one często gumowe, w bardziej zaawansowanych używana jest mieszanka gumy i korka, a w najwyższych modelach używane są panele korkowe. Rączki korkowe na pewno lepiej odprowadzają pot, jednak pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami nie ma aż tak dużo różnic.

Jakie kije do nartorolek – z paskiem czy rękawiczką?

Elementem, który bardzo mocno wpływa na komfort poruszania się z kijami są paski. Nie tylko zapobiega on zgubieniu kija, ale pozwala również na wykorzystanie pełnej mocy odepchnięcia. Znajdziemy tu kilka rozwiązań różniących się funkcjonalnością.

Po pierwsze dostępne są tradycyjne paski. To najprostsze rozwiązanie i jednocześnie sprawiające największe trudności początkującym miłośnikom rolek terenowych. Pasek musi bowiem posiadać odpowiednio wyregulowaną długość, a także trzeba go dobrze trzymać. Jeśli chwilkę potrenujemy, jazda z paskami nie będzie trudna, a wypuszczanie kija przy odepchnięciu będzie równie intuicyjne, co przy innych rozwiązaniach. Największym plusem używania pasków jest możliwość szybkiego wyjęcia ręki oraz niezawodność tego rozwiązania.

Uchwyty do kijów do nartorolek z paskami
Uchwyty do kijów do nartorolek z tradycyjnymi paskami. Do wyboru różne szerokości i kształty. Kije do rolek terenowych z paskami to najprostsze rozwiązanie. | foto S. Siedziński

Po drugie w kijach stosowane są tak zwane pasko-rękawiczki. To nieco bardziej rozbudowane paski z rzepami, które lepiej obejmują dłoń i nadgarstek. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez początkujące osoby. Kij bardzo pewnie trzyma się dłoni niezależnie od poziomu doświadczenia rolkarza. Całość zapinana jest rzepem, co gwarantuje idealne dopasowanie w każdej chwili. Dla wygody użytkowników dostępne są również specjalne modele z uchwytami pozwalającymi na wypięcie pasków z uchwyty za pomocą przycisków. Dzięki niemu nie musimy każdorazowo rozpinać rzepów. Pasko-rękawiczki znajdziemy w większości kijków do nartorolek.

Kije z pasko-rękawiczkami
Pasko-rękawiczki przypadną do gustu wszystkim początkującym, a także osobom, które potrzebują pełnej kontroli nad kijem. To częsty wybór na zawody i treningi. | foto S. Siedziński

Po trzecie dostępne są dedykowane wpinane rękawiczki do nartorolek, które za pomocą specjalnego systemu mocujemy do uchwytu kija. To bardziej rozwinięta wersja pasko-rękawiczek. Rozwiązanie to gwarantuje największą precyzję i pewność odbicia. Najczęściej jest jednak stosowane przez bardziej zaawansowanych użytkowników. Wymaga bowiem zakupu dedykowanych uchwytów oraz pasujących do nich rękawiczek.

Z własnego doświadczenia – jakie kijki do nartorolek wybrać – z paskami czy rękawiczkami?

Osobiście większość czasu na rolkach spędzam z kijami wyposażonymi w zwykłe paski. Mają one dla mnie niezaprzeczalny atut - gwarantują błyskawiczne wyjęcie dłoni. W czasie jazdy często sięgam po bidon, kamerkę, sprawdzam dalszą trasę na smartfonie itp. Szybkie zdejmowanie pasków to dla mnie konieczność. Ponadto kilka razy zdarzyło mi się, że kij utknął w studzience kanalizacyjnej, a paski, zamiast wyrwać mi ramię z barku, pozwoliły w miarę bezproblemowo oswobodzić dłoń. Czy polecam paski wszystkim? Nie do końca. Sprawne poruszanie się z kijami do nartorolek wyposażonymi w zwykłe paski wymaga odpowiedniej wprawy i przyzwyczajenia. Dla większości początkujących osób z pewnością lepszym i bardziej intuicyjnym wyborem będą pasko-rękawiczki. Dzięki nim podczas szlifowania techniki możliwe będzie jeszcze lepsze skupienie się na poprawności odbicia, a nie tego, czy kij nie wypadnie nam z ręki. Dla osób, które już bez problemu radzą sobie na rolkach terenowych, wybór odpowiedniego rozwiązania będzie kwestią indywidualnych preferencji.

Czym różnią się kijki do rolek terenowych od kijów do narciarstwa biegowego? Widiowe roty

Kije do nartorolek i rolek terenowych oraz do narciarstwa biegowego to w zasadzie te same modele. Z powodzeniem można używać jednych kijów w sezonie zimowym i letnim. Elementem, który trzeba jednak odpowiednio dostosować są końcówki kijów, zwane grotami. W kijach do biegów narciarskich groty są najczęściej wykonane ze stali i dodatkowo wyposażone w duży talerzyk, który nie przyda się w warunkach letnich, a raczej będzie przeszkadzał lub się połamie. Sama stalowa końcówka nie jest odpowiednia do poruszania się z nią po asfalcie. Bardzo szybko się ściera i tępi, przez co nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej przyczepności – po prostu nie wbijemy jej w asfalt, a przy odepchnięciu będzie się ślizgać. Tu właśnie z pomocą przychodzą widiowe groty do kijów nartorolkowych. Widia (węgliki spiekane) to bardzo twardy materiał, który świetnie sprawdza się w kontakcie z asfaltem. W przypadku zakupu grotów widiowych ważne jest, aby sprawdzić średnicę kijów w dolnej części. Groty do kijów są bowiem produkowane w kilku rozmiarach. Ponadto istotny jest też kształt samych grotów – musi być zaostrzony na końcu. Na rynku dostępne są bowiem również końcówki widiowe do kijów trekkingowych, które nie sprawdzą się w kijach do rolek terenowych.

Widiowe końcówki kijów
Widiowe końcówki to niezbędny element każdego kija do nartorolek czy rolek terenowych. Bez nich nie ma co liczyć na prawidłowe odepchnięcie. | foto S. Siedziński

W przypadku zakupu kijów do nartorolek nie musimy martwić się wymianą grotów – modele dedykowane do rolek terenowych z pewnością są zaopatrzone w odpowiednie końcówki widiowe.

Teraz już wiesz, jakie kije do rolek terenowych wybrać

Mam nadzieję, że udało mi się prosto i przystępnie wyjaśnić podstawowe różnice pomiędzy kijami do rolek terenowych i nartorolek. Na pewno artykuł ten nie wyczerpuje wszystkich zagadnień, jednak te podstawowe informacje powinny w zupełności wystarczyć, aby dokonać właściwego wyboru swoich pierwszych, a być może też i drugich czy trzecich kijów do nartorolek.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.