Czym są rolki terenowe terenowe, Skike, nartorolki, skajki?

Zobaczyłeś/aś gdzieś na ulicy dziwną osobę przemykającą z kijami posuwistym krokiem? W pierwszym odruchu pewnie przyszło na myśl– narciarz biegowy. Ale zaraz zaraz, przecież na tej drodze w ogóle nie było śniegu. Najpewniej był to więc jeden z nielicznych (mam nadzieję, że jeszcze nielicznych) wielbicieli nartorolek lub rolek terenowych.

Czym są rolki terenowe?
Czym są rolki terenowe? To świetny sposób na relaks w parku po intensywnym dniu. | foto A. Siedzińska

Dlaczego musisz spróbować rolek terenowych?

Czym są dla mnie rolki terenowe? To przede wszystkim wiatr we włosach kiedy mknę po gładkim asfalcie. Duży zastrzyk adrenaliny w czasie szybkiego zjazdu krętą i stromą ścieżką w lesie. To hektolitry potu wylane na długich podbiegach. Ale to także czysta radość ze spokojnej jazdy po parkowych alejkach czy wspólne wypady na rolki ze znajomymi. To w jaki sposób wykorzystasz rolki terenowe zależy wyłącznie od Ciebie. Jedno pozostanie wspólne – satysfakcja z kolejnych kilometrów pokonanych o własnych siłach.

Rolki terenowe Skike w terenie
Wspólna jazda na rolkach terenowych Skike w terenie to adrenalina i mnóstwo satysfakcji. | foto A. Siedzińska

Czym są rolki terenowe – nartorolki terenowe – skiking – skaje - nordic skating – cross skating?

Z technicznego punktu widzenia zdefiniowanie czym są rolki terenowe nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jest to bowiem aktywność wykorzystująca elementy kilku innych dyscyplin sportowych. Najprościej rzecz ujmując rolki terenowe sprowadzą się do jazdy z kijami na specjalnych rolkach przystosowanych do pokonywania terenowych ścieżek. Znajdziemy tu elementy znane z nartorolek sportowych, tradycyjnych rolek i narciarstwa biegowego.

Obecnie przyjęło się wiele określeń na tę aktywność. Bezsprzecznie najpopularniejszymi z nich są rolki terenowe, nartorolki terenowe, skiking, skaje, nordic skating, cross skating. Wszystkie dotyczą tego samego - jazdy na rolkach z pompowanymi kołami. Skajki, skiki, czy skiking to określenia utworzone od niemieckiej marki Skike, która w znacznym stopniu przyczyniła się do popularyzacji tego sportu. Do dzisiaj pozostaje zresztą jedną z czołowych firm produkujących rolki terenowe. To dzięki Skike na rynku cały czas pojawiają się nowe rozwiązania, które często wyznaczają nowe trendy dla całego rynku.

Rolki terenowe na polnych drogach
Do czego mogą służyć rolki terenowe? Szybki wypad za miasto nie stanowi dla nich problemu. | foto. A. Siedzińska

Nartorolki i rolki terenowe to sport wymagający odpowiedniej techniki

Rolki terenowe, czyli popularne skajki, to sport, który może przynieść wiele frajdy każdej osobie, niezależnie od poziomu doświadczenia. Choć przeglądając wiele filmów jazda na rolkach terenowych wydaje się bardzo prosta, to jednak warto mieć świadomość, że jest to jeden ze sportów wymagających bardzo dobrego opanowania techniki. W trakcie jazdy wykorzystywanych jest większość mięśni, a sprawne przemieszczanie się w terenie wymaga dobrej koordynacji ruchów i poczucia równowagi. Na początku sukcesem jest pokonanie kilku kilometrów. Chociaż rolki terenowe wymagają ćwiczenia techniki, niemal każda osoba szybko poradzi sobie z opanowaniem podstaw. Szybko przyjdzie czas na o wiele dłuższe dystanse, a także zjazd z utwardzonych ścieżek w prawdziwy teren. Z myślą o wszystkich osobach, które dopiero zaczynając swoją przygodę z rolami terenowymi, w dziale TECHNIKA JAZDY prezentujemy krótkie porady, które pomogą w sprawnym przemieszczaniu się po bardziej wymagających nawierzchniach.

Czym są rolki terenowe 2
Rolki terenowe Skike świetnie sprawdzają się podczas wycieczek nawet po polnych drogach. | foto. A Siedzińska

Jakie rolki terenowe kupić? Które kije na nartorolki najlepiej wybrać?

Pierwsze zakupy sprzętu na pewno nie będą łatwe. Choć producentów rolek terenowych nie jest zbyt wielu, ich propozycje mogą się diametralnie różnić. W dziale SPRZĘT radzimy zarówno początkującym, jak długie kije wybrać, jak i porównujemy sprzęt dla doświadczonych miłośników rolek. Z zamieszczonych tu wpisów dowiesz się nieco więcej o konstrukcji rolek terenowych, różnicach w ich wykonaniu, a także subiektywnych opinii dotyczących jazdy w terenie na różnych modelach rolek terenowych.

Co jeszcze można robić na rolkach terenowych?

Z pewnością po pierwszych jazdach na nartorolkach terenowych, kiedy przyzwyczaisz się już do sprzętu zaczniesz poszukiwać nowych wyzwań. W naszym kraju organizowane są liczne zawody i rajdy przygotowane specjalnie z myślą o uczestnikach na rolkach terenowych z pompowanymi kołami. Jeśli chcesz poznać kilka relacji zarówno z najnowszych, jak i już nieco historycznych wyjazdów, koniecznie musisz odwiedzić dział IMPREZY I WYPRAWY.

Czym się różnią rolki terenowe typu Skike od nartorolek sportowych

Z pewnością poszukując informacji o rolkach terenowych natkniesz się również na nartorolki sportowe. To sprzęt, który został stworzony po to, aby jak najwierniej imitować jazdę na nartach biegowych w lecie. Wymusza to określoną konstrukcję i wymaga stosowania specjalnych butów kompatybilnych z wiązaniami narciarskimi. To także oficjalna dyscyplina sportowa. Rolki terenowe powstały z kolei z potrzeby rekreacyjnego przemieszczania się w terenie dla ogólnego podtrzymania kondycji. Choć można jeździć na rolkach terenowych ze sportowym zacięciem, to przede wszystkim są one doskonałą zabawą i odkrywaniem nowych przestrzeni.

Zawody nartorolkowe na Skike
Zawody to kolejny etap zabawy. Na zdjęciu zawodnicy na rolkach terenowych (z dużymi kołami) wśród większości startujących na nartorolkach sportowych. | foto A. Siedzińska
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.