Blog o rolkach terenowych Skike i nie tylko

Tutaj znajdziesz artykuły o wszystkim, co jest związane z rolkami terenowymi. Piszemy na podstawie własnych doświadczeń. Sprawdź testy sprzętu, relacje z wypraw, porady odnośnie serwisowania rolek terenowych, a także szczegóły dotyczące techniki jazdy.

Posty o rolkach terenowych
Jaką długość kijów do nartorolek wybrać? 0
6.jpg

Stoisz przed wyborem długości kijów do nartorolek i zupełnie nie wiesz, od czego zacząć? W tym krótkim poradniku podpowiadamy, jaka długość kijów do nartorolek terenowych jest odpowiednia zarówno do stylu łyżwowego, jak i klasycznego. Po jego lekturze szybko dopasujesz kije do wzrostu i ruszysz na podbój leśnych ścieżek.

Teorii na temat doboru odpowiedniego rozmiaru kijków na nartorolki jest wiele. W przepastnych zasobach Internetu metod jest naprawdę sporo, dlatego postanowiłem przedstawić te, które powtarzają się najczęściej, a także podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami. Z pewnością nie są to rady ostateczne i nieodwołalne, ale na pewno rzucają dużo światła na dobór odpowiedniej długości kijów dla każdego miłośnika jazdy na rolkach terenowych.

Jaka długość kijów na rolki terenowe
Odpowiednio dobrana długość kijów na rolki terenowe to podstawa. | foto A. Siedzińska

Jaka długość kijów do rolek/nartorolek terenowych – prosty poradnik

Na rolkach terenowych typu Skike najczęściej poruszamy się stylem łyżwowym, dlatego to na nim skupimy się w naszych rozważaniach. Najprostszym sposobem na znalezienie odpowiedniej długości kijków jest zastosowanie uniwersalnego wzoru:

Długość kijów do nartorolek = wzrost x 0,9

Przy takiej metodzie doboru uzyskujemy dość klarowne wyniki. Przekładowa tabela długości kijów do stylu łyżwowego

Wzrost (cm
Długość kijów do nartorolek (cm)
150135
155139,5
160144
165148,5
170153
175157,5
180162
185166,5
190171
195175,5

Wysokość którą uzyskujemy w tabeli można lekko zmodyfikować w zależności od tego, w jakim terenie się poruszamy i jakie umiejętności posiadamy:

Kijki do rolek terenowych mogą być nieco krótsze gdy:

  • Dopiero zaczynamy nasza przygodę z rolkami
  • Poruszamy się w trudnym terenie
  • Jeździmy rekreacyjnie
  • dysponujemy mniejszą siłą ramion

Kijki do rolek terenowych mogą być nieco dłuższe gdy:

  • Posiadamy już duże doświadczenie
  • Jeździmy z dużymi prędkościami po asfalcie
  • Zazwyczaj wybieramy łatwiejszy teren
  • Amatorsko ścigamy się w zawodach
  • Dysponujemy dużą siłą ramion

Po odpowiednim zmodyfikowaniu długości wyjściowej o podane powyżej współczynniki długość kija powinna znaleźć się w przedziale od okolic brody (równo lub nieco poniżej) do nosa. Pamiętajmy, że przesada też nie jest wskazana. Kije sięgające naszej wysokości będą zbyt długie, a takie sięgające ledwo do pachy będą zbyt krótkie. Niewłaściwie dobrane kije będą skutkowały wyrabianiem złych nawyków technicznych, nie wspominając o tym, że jazda będzie zwyczajnie bardziej męcząca.

Jak dobrać długość kijów do nartorolek i rolek terenowych? - grafika
Jaka długość kijów do nartorolek i rolek terenowych będzie najlepsza? Wystarczy dokonać szybkiej przymiarki. | foto X-Roll.pl

Dobór długości kijów do nartorolek „na oko”

Innym popularnym sposobem doboru kijów do nartorolek jest stanięcie z kijkiem w dłoni i sprawdzenie do jakiej wysokości sięga użytkownikowi. Dla początkujących może to być nieco poniżej brody. Zazwyczaj kije sięgają okolicy ust. Maksymalnie kije powinny sięgać do nosa, jednak taką długość wybierają zazwyczaj osoby bardziej doświadczone, szybko przemieszczające się w łatwiejszym terenie.

Jaka długość kijów na nartorolki do stylu klasycznego

W większości konstrukcji rolek terenowych typu Skike, które nie pozwalają na pełne uniesienie przedniej części stopy styl klasyczny nieco odbiega od tego, który znamy z narciarstwa biegowego. To właśnie dlatego na wybór kijów do klasyka decyduje się znacznie węższa grupa osób. Kije do klasyka powinny sięgać mniej więcej do wysokości barku.

Klasyk na rolkach terenowych
Kiedy będziemy jeździć tylko klasykiem, kije powinny być krótsze. | foto A. Siedzińska

Jak mierzyć – na rolkach czy bez nich?

Zasadniczo większość wytycznych odnosi się do wzrostu użytkownika, stojącego w butach na ziemi. Warto zdać sobie sprawę, że zakładając różne rolki terenowe, możemy stać na różnej wysokości nad ziemią, w zależności od modelu rolek. Zazwyczaj nie będzie to jednak duża różnica – ok. 1- 3 cm. Przy pierwszym wyborze kijów spokojnie możemy pominąć ten aspekt, jednak bardziej zaawansowani użytkownicy mogą już dostrzec różnicę i kije powinny oni dobierać pod konkretny model rolek, odpowiednio dodając kilka centymetrów, jeśli platforma rolki znajduje się zdecydowanie wyżej niż w większości modeli.

Najbardziej uniwersalne kije na nartorolki – regulowane

Co zrobić kiedy jeździsz na rolkach zarówno w terenie, jak i po gładkim asfalcie, stylem łyżwowym i klasykiem, a do tego używasz różnego rodzaju nartorolek? Najlepszym wyborem będą w takim wypadku kije o regulowanej długości. Dzięki specjalnej blokadzie możliwe jest dopasowanie ich wysokości w określonym przedziale. Dzięki temu z powodzeniem dopasujemy kije do pokonywanego terenu czy stylu w którym się poruszamy. Systemy regulacji są bardzo łatwe w obsłudze, dzięki czemu długość kijów do nartorolek możemy szybko dobrać nawet w trakcie wycieczki. Choć kije takie są zazwyczaj nieco mniej sztywne niż kije o stałej długości, to ich uniwersalność zdecydowanie rekompensuje tę drobną niedogodność. Kijki do nartorolek z regulowaną długością są najczęściej wybierane do jazdy rekreacyjnej i w teren.

Na rolkach terenowych z kijami w terenie
Długość kijów można odpowiednio dostosować w zależności od terenu. Na trudniejszych drogach często dobrym wyborem będą nieco krótsze kije. | foto A. Siedzińska

Nadal zastanawiasz się jaka długość kijów będzie dla Ciebie odpowiednia?

Jeśli tylko mieszkasz na terenie Aglomeracji Śląskiej lub w okolicy, możesz skorzystać z naszej wypożyczalni nartorolek terenowych i kijów. Sprawdź różne wysokości kijów i dobierz wysokość idealną dla Ciebie! Sprawdź szczegóły w WYPOŻYCZALNI rolek terenowych.

Wiesz już jak długie kije kupić? Teraz zastanawiasz się czy kupić aluminiowe, karbonowe, regulowane?

Budowa kijów do nartorolek i stosowane w nich rozwiązania to niezwykle szeroki temat. Zapraszamy do kolejnego artykułu w którym przedstawiamy elementy z których składają się kijki do nartorolek i czym mogą się one różnić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.