Blog o rolkach terenowych Skike i nie tylko

Tutaj znajdziesz artykuły o wszystkim, co jest związane z rolkami terenowymi. Piszemy na podstawie własnych doświadczeń. Sprawdź testy sprzętu, relacje z wypraw, porady odnośnie serwisowania rolek terenowych, a także szczegóły dotyczące techniki jazdy.

Posty o rolkach terenowych
Pierwsze kroki w terenie na rolkach terenowych Skike i Powerslide - garść porad 0
4.jpg

Oglądając filmiki reklamowe z rolkami terenowymi w roli głównej można dojść do wniosku, że jeżdżenie na nich poza asfaltami to w zasadzie bułka z masłem. Prawda jest jednak taka, że zapuszczanie się na szutry, następnie utwardzone drogi polne i leśne, a na końcu na prawdziwe wertepy, wymaga nieco doświadczenia.

Jazda w terenie na rolkach typu Skike czy Powerslide Nordic, chociaż niezwykle satysfakcjonująca, może być przyczyną frustracji każdego, kto właśnie od niej zaczyna swoją przygodę z rolkami terenowymi. Wszystkie dobre nawyki techniczne warto jest dobrze opanować najpierw na przewidywalnej, gładkiej nawierzchni asfaltowej. W terenie najczęściej nie ma możliwości dopracowywania płynności ruchów, odpowiedniego ugięcia kolan czy prawidłowej pracy rąk. Zamiast tego dużo częściej jest to walka o nie dopuszczenie do upadku, niespodziewana zmiana rytmu, czy wypatrywanie najodpowiedniejszej drogi. Zejście z tych najtwardszych ścieżek będzie najprzyjemniejsze, kiedy na asfalcie poczujemy się już swobodnie, a skręcanie, awaryjne hamowanie czy nieco dłuższa jazda na jednej nodze nie będzie stanowiła problemu.

Skike na trawie
Jazda na Skike po trawie jest możliwa, jednak to nie najlepszy wybór nawierzchni na naukę jazdy w terenie. | foto A. Siedzińska

Jako, że rolki terenowe nie są oficjalną dyscypliną sportowa, nie znajdziemy masy poradników, jak jeździć poza asfaltem skutecznie i przed wszystkim bezpiecznie. Bazując na swoim doświadczeniu przedstawiam parę porad, które mogą nieco pomóc w opanowaniu trudnej sztuki jazdy w terenie, szczególnie osobom początkującym. Z czasem w tym dziale pojawią się nieco bardziej szczegółowe opracowania poszczególnych elementów jazdy w terenie oraz filmy. Przede wszystkim jednak pamiętajcie- wszystko robicie na własną odpowiedzialność, a bezpieczeństwo jest najważniejsze :-)

Podstawy jazdy w terenie na rolkach terenowych Skike i Powerslide – o czym pamiętać?

Ugnij mocniej nogi!

Im trudniejszy teren i większa szansa na upadek, tym bardziej ugnij nogi. Parkowe alejki i ubite szutrowe drogi mogą być zdradzieckie. Wystarczy całkiem nieduży kamień, źle ułożona gałąź, czy obszar miękkiego piasku, aby jedna z rolek niespodziewanie się zatrzymała, podskoczyła lub zmieniła nagle tor jazdy. Za mało ugięte nogi nie dają nam szansy na odpowiednią reakcję na takie wydarzenia. Mocne ugięcie daje zdecydowanie większy wachlarz możliwości, a w razie czego jesteśmy zdecydowanie bliżej ziemi ;-).

Obserwuj podłoże po którym za moment przejedziesz!

Bacznie obserwuj nawierzchnię, po której zaraz przejedziesz. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć potencjalnie niebezpieczne miejsca i z zapasem je ominąć. Jeśli się nie da, jeszcze mocniej ugnij nogi, odchyl się lekko do tyłu i przygotuj na hamowanie awaryjne. Jeśli uda się przejechać możesz wrócić do normalnej pozycji. Wraz z nabieraniem doświadczenia, z łatwością ocenisz czy dany kamień lub korzeń są do przejechania, czy też uda się po nich prześlizgnąć – wszystko zależy od wysokości i konstrukcji twoich rolek.

Jazda na rolkach Skike po polnej drodze
Koleiny, dziury, gałęzie, szyszki - na to wszytko musimy być przygotowani zjeżdżając z asfaltowych ścieżek. Baczne obserwowanie drogi z pewnością zmniejsza ryzyko upadku. | foto A. Siedzińska

Nie przesadzaj z długością pierwszych wycieczek!

Na początek wybieraj krótsze trasy. Jazda w terenie generuje znacznie większy opór toczenia niż nawierzchnia asfaltowa. Im mniej utwardzony szuter, tym ciężej się jedzie, co na pewno poczujesz po kilkuset metrach. Najlepiej wziąć to pod uwagę i pierwsze trasy w terenie planować nieco krótsze, niż w przypadku dotychczasowych wypadów po asfalcie. Zbyt duże zmęczenie to większa szansa na upadek i mniej radości z jazdy.

Uważaj na kije!

Pamiętaj, że masz przy sobie długie kijki i postaraj się je trzymać na wodzy nawet w najtrudniejszych momentach. W czasie jazdy w terenie czasami zdarzają się gwałtowne przyhamowania, które odruchowo równoważymy ruchem ramion do przodu. Postarajmy się, żeby żadna postronna osoba nie oberwała przy takiej okazji kijkiem. Na pewno nie przysporzy nam to fanów.

Dostosuj siłę odepchnięcia nóg do nawierzchni!

Na asfalcie w czasie poruszania się krokiem łyżwowym rolki trzymają niemal bezwarunkowo. Na piasku lub szutrze ulega to gwałtownej zmianie i musisz być na nią gotowy w każdym momencie. Odepchnięcie z pełną mocą nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dostosuj je do podłoża, bo utrata przyczepności w czasie odepchnięcia jest najczęściej bolesna. Niestety przy słabszej nawierzchni będzie trzeba zdecydowanie mocniej popracować rękoma i tułowiem. Rolki w trakcie odepchnięcia najlepiej trzyma mocno ubity piach i szuter, potem średni szuter i kamyczki, a najsłabszą przyczepność osiąga się w płytkim błocie.

Zaczynaj od łatwiejszych dróg!

Dobrze wybieraj drogi na pierwsze treningi terenowe. Trasa na której jest zbyt dużo piachu, czy taka zasypana szyszkami i gałęziami, to nie najlepszy pomysł na pierwszą jazdę w terenie. Dużo lepiej zacząć od utwardzonych szutrów w pobliskim parku i stopniowo podnosić sobie poprzeczkę.

Rolki Skike na szutrach
Gładkie szutrowe ścieżki i drogi to najlepszy sposób na oswojenie się z terenem na rolkach Skike czy Powerslide. Zarówno jeśli jeździmy klasykiem, jak i łyżwą. | foto S. Siedzińska

Nie przejmuj się zanadto techniką!

Jeśli jest taka konieczność na trasie – improwizuj. O ile wyasfaltowana ścieżka nie zaskoczy nas zazwyczaj nagłymi przeszkodami, o tyle drogi terenowe są pełne niespodzianek. Ważne jest aby pamiętać, że w terenie nikt nie będzie oceniał stylu- tutaj liczy się maksymalna skuteczność. To idealne miejsce na wypracowanie własnych odruchów, aby poradzić sobie nawet w najbardziej zaskakującej sytuacji. Jesteś górą tak długo, jak długo utrzymujesz się na kółkach.

Zawsze sprawdzaj sprzęt przed jazdą!

Zawsze sprawdzaj przed wyjazdem czy sprzęt jest dobrze skręcony i napompowany. To w zasadzie rada również przed wyjazdami na asfalt, ale przy jeździe terenowej masz większą szansę na poluzowanie jakiegoś elementu. Podstawowe sprawdzenie śrub nie zabiera wiele czasu, a może oszczędzić przykrych niespodzianek na trasie.

Załóż ochraniacze i kask - to nie wstyd!

Spotkasz wiele osób, które jeżdżą na rolkach terenowych bez odpowiedniej ochrony. Zdrowie jest jednak tylko jedno, dlatego warto o nie zadbać. W czasie jazdy w terenie może Ci się przydarzyć wiele niespodziewanych sytuacji. Na początku z pewnością warto wyposażyć się w pełen zestaw ochraniaczy – na kolana, na łokcie, w odpowiedni kask oraz rękawiczki z długimi palcami. Dzięki nim nauka będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale i znacznie szybsza, kiedy odpadnie stres związany z możliwością bolesnego upadku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.