Blog o rolkach terenowych Skike i nie tylko

Tutaj znajdziesz artykuły o wszystkim, co jest związane z rolkami terenowymi. Piszemy na podstawie własnych doświadczeń. Sprawdź testy sprzętu, relacje z wypraw, porady odnośnie serwisowania rolek terenowych, a także szczegóły dotyczące techniki jazdy.

Posty o rolkach terenowych
Norymberga na nartorolkach terenowych Skike - czy warto? 0
Norymberga na nartorolkach terenowych Skike - czy warto?

Nasza wycieczka na rolkach terenowych Skike po Norymberdze niestety była dość krótka. Tak naprawdę była tylko dodatkiem w trakcie wyjazdu na 4. Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec w Cross-Skatingu. Pomimo tego Norymberga bardzo nas zauroczyła i zachęciła do powrotu tutaj w przyszłości.

Więcej o naszym starcie w 4. Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w Cross-Skatingu przeczytacie tutaj.

Na wycieczkę wyruszyliśmy z Wojciechem z campingu Knaus, na którym nocowaliśmy pod namiotem. Mogę go śmiało polecić jako miejsce noclegowe. Prosto z niego na nartorolkach Skike można udać się w stronę centrum Norymbergi.

Volkspark Dutzendteich – historia i teraźniejszość

Przy samym campingu znajdują się stadiony, boiska sportowe oraz rozległe tereny parkowe. Znajdziemy tu szutrowe i asfaltowe alejki, liczne stawy, a nawet wzgórze. Piękne miejsce, jednak z dużym bagażem historycznym. Volkspark Dutzendteich, bo tak nazywa się ten park, to tereny na których w latach 1933-38 odbywały się zjazdy NSDAP. Właśnie z myślą o nich powstało całe założenie parkowe oraz monumentalne budynki.

Wyjeżdżamy na aleję Große Straße, główną oś parku, która przebiega między stawami. Miała mieć 2 km długości, ale wybudowano tylko 1,5 km. Po drodze stajemy przy tablicach opisujących jej historię.

Na nartorolkach terenowych Skike na Große Straße w Norymberdze
Tablice opisujące poszczególne miejsca pozwalają szybko poznać ich historię. Tutaj stoimy na Große Straße poprowadzonej pomiędzy stawami. | foto S. Siedziński

Obecnie Große Straße służy jako parking, kiedy na terenach parkowych odbywają się większe imprezy. Niedaleko widzimy ogromny budynek przywodzący na myśl rzymskie Koloseum. Wygląda imponująco, więc jedziemy w jego kierunku. Okazuje się, że to budowana w latach 30-tych ubiegłego wieku Kongresshalle.

Kongresshalle podczas zwiedzania Norymbergi na Skike
Widoczne z daleka Kongresshalle imponuje rozmachem. | foto S. Siedziński

W hali miały się odbywać zjazdy i wiece NSDAP. Miała pomieścić 50 tysięcy osób, ale jej budowę przerwał wybuch II wojny światowej. Obecnie można wejść/wjechać na rolkach do środka niedokończonej konstrukcji (hala nigdy nie doczekała się głównego zadaszenia). Pomieszczenia znajdujące się w murach hali są obecnie wykorzystywane między innymi jako magazyny sprzętu wodnego przez lokalne kluby. Znajduje się tu również muzeum historyczne. Tym razem nie mieliśmy jednak czasu na zwiedzanie. Chcieliśmy zobaczyć centrum i Stare Miasto. Ruszyliśmy więc dalej, opuszczając tereny partyjnych zjazdów.

Wewnątrz Kongresshalle na Skike
Do wnętrza Kongresshalle w Norymberdze można wejść oraz wjechać na nartorolkach terenowych. Pomimo tego, że nigdy nie powstał dach hali, całość i tak przytłacza wielkością. | foto S. Siedziński

Ścieżki nad jeziorem Wöhrder See i rzeką Pegnitz idealne na nartorolki Skike

Podążając w miarę możliwości drogami rowerowymi, szybko dotarliśmy nad jezioro Wöhrder See, czyli do terenów rekreacyjnych położonych niemal w środku miasta. Przepiękne okolice z asfaltowymi ścieżkami to raj dla spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów i jak się okazało również dla miłośników nartorolek terenowych.

Fontanna Meergott Brunnen w Norymberdze na Skike
Na moście na końcu Jeziora Wöhrder See znajduje się fontanna boga morza - Meergott Brunnen. Niestety podczas naszego przejazdu nie działała (woda powinna lecieć z pyska konia wodnego) | foto S. Siedziński

Jadąc wzdłuż północnego brzegu jeziora na zachód wkrótce dotarliśmy do rzeki Pegnitz. Tutaj zmieniliśmy brzeg na południowy, ale na niedługo.

Tereny zielone nad rzeką Pegnitz na Skike
Tereny zielone nad rzeką Pegnitz i jeziorem Wöhrder See to miejsce wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców Norymbergi. | foto S. Siedziński

Parę chwil później kładką pieszą znów przedostajemy się na północny brzeg. Szybko opuściliśmy okolice parkowe i zaczęliśmy się zagłębiać w zabytkowe zabudowania starego miasta. Rzeka jest tu bardziej uregulowana i przyjmuje formę kanałów, nad którymi wyrasta zabytkowa miejska zabudowa.

Nad rzeką Pegnitz na Skike w centrum Norymbergi
Kanały w centrum Norymbergi. Ścieżki piesze i rowerowe umożliwiają łatwe poruszanie również na nartorolkach terenowych. Na a widoki przednie! | foto S. Siedziński

Na licznych mostach, kładkach i w nadbrzeżnych kawiarniach jest mnóstwo osób. Wieczór jest wyjątkowo ciepły, jak na połowę października. Szerokie chodniki, ścieżki rowerowe i liczne kładki nad rzeką ułatwiają nam poruszanie się na rolkach.

Nad rzeką Pegnitz na Skike w centrum Norymbergi
Okolice rzeki Pegnitz tętnią życiem również w ścisłym centrum Norymbergi. Świetny przykład dobrego zagospodarowania miasta. | foto S. Siedziński

Rynek i Stare Miasto w Norymberdze na rolkach Skike

Strefa piesza zaczyna się dopiera w okolicach norymberskiego rynku. Tutaj co prawda nie zdejmujemy rolek, ale znacznie zwalniamy i powoli suniemy przed siebie bez odpychania się kijami i niezbyt szybko. Ludzi jest tutaj sporo. Ruszamy więc na południe przez most Museumsbrücke, żeby zobaczyć neogotycki kościół Lorenzkirche.

widok z mostu Museumsbrücke - Norymberga
Widok na rzekę z mostu Museumsbrücke w samym centrum Norymbergi. | foto S. Siedziński

Żeby dojść pod sam kościół musimy wspiąć się deptakiem na górę. Oczywiście jak zawsze nasze nartorolki terenowe Skike wzbudzają spore zainteresowanie. Sam kościół był odbudowywany po wojennych zniszczeniach, ale i tak wygląda imponująco.

kościół Lorenzkirche - Norymberga
Pod kościołem Lorenzkirche na nartorolkach terenowych. | foto S. Siedziński

Plantami dookoła norymberskiego zamku na nartorolkach terenowych

Sprzed Lorenzkirche ruszamy na południe z chytrym planem - chcemy dotrzeć na norymberskie planty.

Norymberga na nartorolkach terenowych Skike
Większość starego miasta obejmuje strefa piesza z zakazem poruszania się na rowerach. Stąd też na nartorolkach terenowych poruszaliśmy się dość wolno i uważnie. Na szczęście wkrótce opuścimy strefę pieszą. | foto S. Siedziński

Na mapie planty wyglądają jak zielony okrąg, który otacza całe Stare Miasto i zamek - Kaiserburg. I rzeczywiście tak jest. Wkrótce zjeżdżamy na planty, które ciągną się wzdłuż dawnych murów miejskich.

Planty w Norymberdze na nartorolkach terenowych Skike
Norymberskie planty. Dookoła starego miasta przebiega asfaltowa ścieżka, którą na znacznej długości można pokonać na nartorolkach terenowych. Na zdjęciu między innymi przystanek metra, z którego wychodzi się prosto na planty. | foto S. Siedziński

Obecnie w zagłębieniu przebiega wyasfaltowana ścieżka. Miejscami jest strefą tylko pieszą i wtedy ścieżka rowerowa biegnie wzdłuż ulicy, a miejscami można tam jechać na rowerach no i oczywiście nartorolkach.

Planty w Norymberdze na nartorolkach terenowych Skike
Ścieżka dookoła norymberskiego Starego Miasta to świetne miejsce na nartorolki terenowe, choć czasami trzeba wyjechać na ścieżki rowerowe biegnące wzdłuż ulicy. | foto S. Siedziński

Po drodze mijamy boiska, place zabaw, siłownie na powietrzu. Warto też wspomnieć, że teren jest mocno pofałdowany. Rzeka Pegnitz biegnie w sporym zagłębieniu terenu, więc gdy tylko po okręgu oddalamy się od niej na północ, musimy wspiąć się na spore wzniesienie. Przejeżdżamy też pod zamkowymi murami. Zbyt dużo z tego „wąwozu” nie widać, ale i tak jest bajecznie. Drewniane mostki pomiędzy zabudowaniami robią wrażenie.

Norymberga na nartorolkach terenowych Skike
Odpoczynek pod murami Starego Miasta i zamku w Norymberdze. | foto S. Siedziński

Szybki powrót na camping

Pełen okrąg wzdłuż plantów to ok. 5 km. Pod koniec naszej wycieczki zaczyna się już ściemniać. Zakładamy czołówki i czerwone lampki z tyłu. Jest już późno, więc decydujemy się wracać na camping najprostszą trasą. Staramy się trzymać ścieżek rowerowych, ale nie zawsze jest to możliwe i część trasy przejeżdżamy po chodnikach lub ulicą. Po drodze mijamy również mniej chlubne zakątki miasta, w tym zaśmiecone skwery z bezdomnymi śpiącymi na ławkach. Niestety Norymberga, podobnie jak wiele dużych miast, ma również swoje ciemne strony.

Norymberga na nartorolkach terenowych Skike
Szybki powrót przez Norymbergę nocą na nartorolkach Skike. Oświetlenie zdecydowanie się przydało! | foto S. Siedziński

Wreszcie docieramy do parku Volkspark Dutzendteich. W nim trafiamy na naprawdę ciemne ścieżki między stawami. Tej nocy nie ma księżyca, więc bez czołówek na pewno byśmy się pogubili. Dzięki dobremu oświetleniu, ale też i nawigacji w telefonie, sprawnie trafiamy na camping, zadowoleni z tak ekspresowego zwiedzania Norymbergi na nartorolkach terenowych Skike.

Podsumowanie - Norymberga na Skike – czy warto?

Oj zdecydowanie warto! Chociaż tak naprawdę byliśmy w centrum tylko jedno krótkie popołudnie, to Norymberga nas urzekła. Mnóstwo dróg rowerowych sprawia, że bez większego kłopotu możemy się w tym mieście przemieszczać na rowerze czy nartorolkach terenowych. Wolisz zieleń i naturę - nie ma sprawy, pojeździsz po parkach, wzdłuż jezior i rzeki. Wolisz bardziej miejskie zwiedzanie? Możesz odwiedzić Norymberską starówkę, zagłębić się w labirynt uliczek, czy po prostu puścić się po ścieżkach rowerowych ulokowanych w dzielnicach mieszkaniowych. Ścieżki nad rzeką są naprawdę urokliwe, a przejazd plantami dookoła starego miasta jest niepowtarzalny. Byliśmy tam zdecydowanie za krótko, w zasadzie tylko jedno popołudnie, ale na pewno wrócimy jeszcze do Norymbergi.

mapka wycieczki po Norymberdze na nartorolkach terenowych Skike
Na koniec tradycyjna, poglądowa mapka z naszej wycieczki na nartorolkach terenowych Skike po Norymberdze. | foto S. Siedziński

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.