Blog o rolkach terenowych Skike i nie tylko

Tutaj znajdziesz artykuły o wszystkim, co jest związane z rolkami terenowymi. Piszemy na podstawie własnych doświadczeń. Sprawdź testy sprzętu, relacje z wypraw, porady odnośnie serwisowania rolek terenowych, a także szczegóły dotyczące techniki jazdy.

Posty o rolkach terenowych
Skike V9 Tour czy Skike V9 Fire – które wybrać? 0
48.jpg

Najnowsze rolki Skike z serii V9 występują w dwóch odmianach – Fire i Tour. Często pytacie jakie są między nimi różnice, a także czy warto dopłacać do wersji Tour, która jest droższa. Postanowiłem napisać krótkie podsumowanie tego tematu i przedstawić wszystkie zalety i wady każdego z modeli.

Różnice konstrukcyjne między Skike V9 Tour a Skike V9 Fire

Rolki z serii Skike V9 występują w dwóch wersjach kół - 150 i 200 mm. Na potrzeby artykułu różnic w budowie wykorzystałem popularniejszą wielkość, a więc Skike V9 Tour 200 mm i Skike V9 Fire 200 mm.

Dla osób nie interesujących się rolkami terenowymi obydwa modele na pierwszy rzut oka różnią się tylko kolorami. Znacznie ważniejsze są jednak różnice w budowie, które można z łatwością dostrzec po krótkiej inspekcji rolek.

  1. Przednia część platformy w rolkach Skike V9 Tour jest ruchoma. Dzięki zamontowaniu z przodu zawiasu można ją odchylić wraz ze stopą od ramy. W rolkach V9 Fire element ten jest zamocowany na stałe.
  2. Dla zapewnienia powrotu platformy do neutralnego położenia po bokach szyny umieszczono sprężyny.
  3. Szyna w rolkach V9 Tour jest o 3 cm dłuższa niż w modelu Skike V9 Fire i posiada dodatkowy metalowy łącznik pośrodku.
Różnice Skike V9 Tour i Fire
Różnice pomiędzy Skike V9 Tour 200 mm (u góry)m a wersją Fire (na dole) nie są łatwe do zauważenia. | foto S. Siedziński

Czy tak niewiele zmian jest wartych dopłacenia kilkuset złotych do rolek w wersji Tour? I tak i nie. Wszytko zależy od naszego stylu jeżdżenia, terenu w którym się poruszamy oraz tego, jakie mamy oczekiwania odnośnie sprzętu. Poniżej znajdziecie opis tego, jak różnice w budowie Skike V9 Fire i Tour wpływają na komfort poruszania się poszczególnymi stylami jazdy.

Warto tutaj nadmienić, że firmowo rolki Skike V9 Tour dostarczane są w formie przygotowanej do imitowania nart skiturowych. Wiąże się to z tym, że przednia i tylna część platformy są skręcone śrubą, która uniemożliwia zginanie się stopy.

Śruba Skike Tour
Ta śruba sprawia, że jeden zawias jest nieużywany, a poruszanie się na rolkach Skike V9 Tour 200 mm przypomina bardziej narty skiturowe. Po jej wykręceniu zyskujemy większą swobodę i komfort przemieszczania się zbliżony do nart backcountry i śladowych. | foto S. Siedziński

Osobiści usunąłem tę śrubę, przez co rolki lepiej oddają wrażenia, jakie towarzyszą nam jeździe na nartach backcountry lub na biegówkach śladowych. Jeśli nie zależy Ci na imitacji nart skiturowych, to polecam demontaż tej śruby, dzięki czemu stopa zyska znacznie lepszą ruchomość i komfort w czasie poruszania się na rolkach. Poniższe porównanie będzie dotyczyło właśnie rolek Skike V9 Tour z wykręconą śrubą.

Jaka jest różnica w działaniu Skike V9 Fire i Skike V9 Tour podczas jazdy stylem klasycznym?

To właśnie przy kroku klasycznym objawia się największa przewaga rolek Skike Tour nad Fire. Klasykiem można się przemieszczać zarówno na jednych, jak i drugich rolkach, jednak dodatkowy zawias z przodu robi bardzo dużą różnicę.

Różna ruchomość pięty w Skike V9 Tour 200 mm i Fire 200 mm
Tutaj dobrze widać, jak jest różnica w wychyleniu Skike V9 Tour 200 mm (u góry) a SKike V9 Fire (na dole). | foto S. Siedziński

W Skike V9 Fire przednia część stopy zawsze przytrzymywana jest w płaszczyźnie ramy, co naturalnie ogranicza jej wychylanie się do przodu. Przy nieco dłuższym wykroku i mocnym wychyleniu pięty stopa ciągnie za rzep i tylna część rolki wraz z kółkiem unosi się w powietrze. Jeśli poruszamy się szybciej i dynamiczniej musimy mieć bardzo dobrze wyćwiczoną równowagę oraz wyczucie położenia rolki, aby wróciła ona na podłoże w ułożeniu równoległym do drugiej rolki. Jeśli brak nam doświadczenia, jedynym sposobem stabilnego poruszania się na tych rolkach stylem klasycznym jest po prostu skrócenie kroku. Poza tym przy pokonywaniu dłuższych tras po prostu czuć rzep na stopie. Odczucie tego, jak szybko rzep blokuje nam wychylenie stopy może też zależeć od rozmiaru obuwia. Przy mniejszych rozmiarach butów rzep wypada bliżej palców, mniej ograniczając swobodę. W moim przypadku (rozmiar butów 45/46), kiedy rzep znajduje bliżej śródstopia, hamuje on odchylenie stosunkowo szybko.

Skike V9 Fire vs Skike V9 Tour
Przy kroku klasycznym dobrze widać, jak mocno można wydłużyć krok na rolkach Skike V9 Tour 200 mm w porównaniu do Skike V9 Fire. | foto A. Siedzińska

Skike V9 Tour to z kolei sama przyjemność poruszania się krokiem klasycznym. Możemy się wygodnie odepchnąć wykonując dłuższy krok i nic nie ogranicza ruchu stopy. Dzięki temu na rolkach Tour można niemal „płynąć” po bardzo wąskich ścieżkach. Moim zdaniem takie wykorzystanie rolek Skike bardzo przypomina wędrówki na nartach śladowych czy lekki modelach backcountry, poza przygotowanymi trasami do narciarstwa biegowego. Jeśli chcemy przyspieszyć na rolkach Skike V9 Tour klasykiem, to oczywiście jak najbardziej możemy, jednak przy szybkim powrocie nogi po dynamicznym odepchnięciu lekko może się podnieść przednie koło. W tym jednym aspekcie rolki terenowe znacznie różnią się od nart biegowych, kiedy na ziemi pozostaje przednia część nart, a nie tylna. Jednak pomimo tej różnicy, biega mi się klasykiem znacznie wygodniej w modelu Skike V9 Tour niż Fire. Niezwykła płynność ruchu oraz brak ograniczeń w wychyleniu stopy sprawia, że nawet kilkugodzinne wycieczki klasykiem są niezwykle komfortowe. Podczas całodziennych wycieczek często korzystam też z klasyka na podejściach i podbiegach, aby dać nieco odpocząć nogom od łyżwy. Poza tym w rolkach Skike V9 Tour znacznie łatwiej utrzymać w klasyku równoległe ustawienie rolek, a zatem i kierunek jazdy.

Czym różnią się Skike V9 Fire i Skike V9 Tour podczas jazdy stylem łyżwowym?

W przypadku stylu łyżwowego różnice pomiędzy tymi modelami są znacznie mniejsze. Przy poprawnej technice bardzo wygodnie jeździ się łyżwą zarówno na modelu Fire i Tour.

Skike V9 Tour krok łyżwowy
Przy kroku łyżwowym w rolkach Skike V9 Tour 200 mm po odepchnięciu rama jest automatycznie przyciągana do stopy przy pomocy sprężyn. | foto A. Siedzińska

Drobne problemy mogą występować w przypadku rolek Skike V9 Tour. Przy nieodpowiednim ułożeniu nogi, oraz przy próbie odpychania się bardziej do przodu niż na boki, może dochodzić do ciągnięcia tylnego kółka po ziemi. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa i występuje raczej rzadko.

Skike V9 Tour 200 mm
Jeśli pomieszamy nieco krok łyżwowy i klasyczny lub źle się odepchniemy, w rolkach Skike V9 Tour istniej ryzyko "ciągnięcia" tylnego kółka. | foto A. Siedzińska

O czym warto pamiętać używając Skike V9 Tour?

Przy odchyleniu zielonej platformy powyżej pewnego kąta w stosunku do ramy, sprężyny, które mają za zadanie przyciągać szyną do pięty, zadziałają w drugą stronę. Aby zapobiec „przekręceniu się rolki”, należy odpowiednio ustawić zapiętek, tak żeby but wystawał z przodu nieco przed zieloną platformę. Dzięki temu przy bardzo dużym wychyleniu platformy, czubek buty oprze się o ramę i zapobiegnie dalszemu wychylaniu się platformy. Znacząco podniesie to bezpieczeństwo przemieszczania się na rolkach. W przypadku kroku klasycznego położenie buta w zasadzie nie ma znaczenia.

Drugą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę podczas poruszania się na rolkach Skike V9 Tour są śruby mocujące sprężyny, znajdujące się po bokach ramy. Jeśli przemieszczamy się po górskich szlakach pomiędzy dużymi kamieniami, musimy zwrócić uwagę na to, aby nie zahaczyć o nie zbyt mocno. Takie niebezpieczeństwo występuje jednak tylko w czasie przejazdu między większymi kamieniami. W przypadku zwykłych dróg i szlaków terenowych nie musimy się o nie obawiać. Śruby są przy tym dość wytrzymałe, ponieważ osobiście już wiele razy trafiłem nimi w kamień i póki co tylko się wygięły. Nie przeszkadza to jednak w dalszej, normalnej eksploatacji rolek.

Możliwości regulacji rolek Skike z serii V9

Zarówno do Skike V9 Fire jak i Tour dodawane są dodatkowe elementy, za pomocą których możemy ograniczyć ruchomość pięty. Szczerze mówiąc nie widzę potrzeby sztucznego przytrzymywania pięty, ale producent przewidział taką możliwość, która może pomóc na przykład osobom przesiadającym się na rolki terenowe ze zwykłych łyżworolek. W przypadku Skike V9 Fire otrzymujemy wspornik, po którego przykręceniu możemy zupełnie unieruchomić piętę. W takim przypadku tylna część szkieletu w ogóle nie będzie się unosić.

W komplecie do rolek Skike V9 Tour otrzymujemy wspornik, który możemy wykorzystać do przytrzymania przedniej części ruchomej platformy. Dzięki temu otrzymamy rolki o takie samej funkcjonalności jak Skike V9 Fire z wolną piętą.

Czy długość rolek Skike V9 ma znaczenie?

Różnica długości pomiędzy tymi dwoma modelami wynosi tylko 3 cm. Nie jest to zbytnio odczuwalne w trakcie jazdy. Teoretycznie krótszymi rolkami nieco łatwiej się manewruje w ciasnych zakrętach, jednak różnica jest bardzo trudna do wyczucia.

Skike V9 Fire i Tour – 150 kontra 200 mm

Modele z serii Skike V9 Tour i Fire występują w wersjach z dwoma wielkościami kół. Mniejsze koła (150 mm) dobrze spisują się na asfalcie oraz bardzo dobrze ubitych drogach i ścieżkach gruntowych oraz szutrowych. W trudniejszym terenie niezbędna jest bardzo dobra technika jazdy oraz kondycja, aby przemieszczać się na nich efektywnie. Lepszym wyborem są wtedy koła 200 mm. Różnica jest ogromna, ponieważ na większych kołach można jeździć niemal wszędzie tam, gdzie dotrzemy na rowerze. Większość nawierzchni nie będzie stanowiła wyzwania dla rolek na kołach 200 mm. Możliwości terenowe rolek Skike V9 Fire 200 mm możecie zobaczyć na filmie tutaj:

A rolek Skike V9 Tour 200 mm tutaj:

Dodatkowym plusem jest to, że takie rolki nie są wolniejsze na asfalcie. Obecnie większe koła to zdecydowanie najbardziej wszechstronne rozwiązanie, które pozwoli na komfortowe jeżdżenie w każdym terenie. Mniejszą średnicę polecałbym tylko osobom, którym zależy na jak najniższej wadze rolek lub przemieszczających się głównie po asfaltach.

Które rolki są więc lepsze - Skike V9 Fire czy Tour?

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu nadal nie potraficie określić, które rolki będą dla was najlepsze, być może w podjęciu decyzji pomogą wam obszerniejsze recenzje oraz wrażenia z jazdy na obydwu modelach. Sprawdźcie nasz test Skike V9 Fire 200 mm oraz recenzję Skike V9 Tour 200 mm.

Jeśli tylko macie taką możliwości zapraszamy na jazdy testowe w Chorzowie i okolicach. W ramach naszej wypożyczalni umawiamy się również na testy porównawcze, podczas których możecie przejechać się na kilku wybranych modelach i odczuć różnicę w ich budowie na własnych nogach.

Osobiście najchętniej wybieram rolki Skike V9 Tour 200 mm. To one dają największą wolność podczas długich wyjazdów turystycznych. Wygodnie pokonamy w nich dłuższą trasę łyżwą, jak i przejedziemy po najwęższych ścieżkach krokiem klasycznym. Nawet całodniowe wyprawy po górach nie są na nich problemem. Za taką wszechstronność, jestem w stanie dopłacić kilkaset złotych. Jeśli jednak poruszasz się głównie łyżwą, po umiarkowanie trudnym terenie, może się okazać, że w zupełności wystarczą Ci rolki Skike V9 Fire 200 mm.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.