Blog o rolkach terenowych Skike i nie tylko

Tutaj znajdziesz artykuły o wszystkim, co jest związane z rolkami terenowymi. Piszemy na podstawie własnych doświadczeń. Sprawdź testy sprzętu, relacje z wypraw, porady odnośnie serwisowania rolek terenowych, a także szczegóły dotyczące techniki jazdy.

Posty o rolkach terenowych
Jak się ubrać na rolki terenowe Skike na pierwsze jazdy? 0
40.jpg

Wiele osób, które zaczyna swoją przygodę z rolkami terenowymi, pyta mnie co muszą zabrać na swoją pierwsza jazdę lub w co powinni być wyposażeni, żeby w pełni cieszyć się z pierwszych kilometrów pokonanych na swoich świeżo zakupionych rolkach. Poniżej krótka lista odzieży i akcesoriów, które przydadzą się podczas pierwszych jazd na rolkach terenowych.

Odzież na rolki terenowe Skike

Tak naprawdę na rolkach terenowych sprawdzi się niemal każda odzież sportowa. Ważne jest, aby zapewniała pełną swobodę ruchów. Tutaj z pomocą przychodzą wszelki rozciągliwe tkaniny, które sprawią, że będziemy mogli skupić się na odpychaniu kijami i prawidłowym prowadzeniu rolek, a nie na uwierających spodniach czy bluzie. Kolejną ważną cechą ubrań na rolki terenowe jest szybkie odprowadzanie wilgoci. Nie ma się co łudzić- pierwsze treningi na rolkach nie obędą się bez paru kropli potu. Dlatego osobiście odradzam wszelkie bawełniane T-shirty, które zaraz po namoknięciu przeradzają się w lodowaty kompres i na pewno nie wyschną w czasie jazdy. Dużo lepiej sprawdzą się nawet podstawowe koszulki techniczne wykonane z szybkoschnącego poliestru.

Jak się ubrać na rolki terenowe Skike?
Jak się ubrać na rolki terenowe Skike? Po pierwsze wygodnie. Odzież sportowa lub górska najlepiej spisuje się w tej roli. | foto A. Siedzińska

No dobrze, wiemy już jaki materiał wybrać – a co z krojem ubrań na rolki terenowe Skike? Tutaj też nie ma reguły. W zasadzie panuje pełna dowolność, póki odzież zapewnia komfort i nie przeszkadza w czasie jazdy. Wiele osób decyduje się na strój przeniesiony wprost z nart biegowych czy od profesjonalnych biegaczy. W takim wypadku często wybierane są dobrze dopasowane do nóg legginsy, czy dość mocno przylegające bluzy i koszulki termiczne. Taki strój ma na pewno jeden duży plus – mniejsze opory powietrza, co na trasie o długości kilkunastu kilometrów, czy przy silnym wietrze można z łatwością odczuć. Osobiście częściej wybieram jednak kroje nie aż tak mocno dopasowane. Lekkie górskie spodnie softshellowe, swoboda koszulka techniczna, kamizelka softshellowa kiedy jest chłodniej – to mój najczęstszy zestaw ubrań na rolki terenowe Skike.

Ubiór na rolki Skike w niższych temperaturach.
Kiedy zrobi się chłodniej doskonałym dodatkiem do ubioru są lekkie kamizelki. | foto K. Kapitan

Buty na rolki terenowe Skike

Często zadawanym pytaniem jest: jakie buty wybrać na pierwsze jazdy na rolkach terenowych Skike? Najlepszym rozwiązaniem wydają się buty turystyczne lub trekkingowe z wysoką cholewką. Krój lekko powyżej kostki zapewni dodatkowe usztywnienie w tym miejscu, co przełoży się na większą pewność w trakcie stawiania pierwszych kroków na rolkach. Najczęściej po czasie mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie pionowego ustawieni rolek się wzmocnią, jednak na początku wiele osób doceni dodatkowe wsparcie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które do tej pory nie miały do czynienia z takimi sportami jak narciarstwo biegowe, rolki, czy inne wymagające dynamicznego utrzymywania równowagi na jednej nodze.

Jeśli jednak nie masz butów z wyższą cholewką to nic straconego. Bardzo dobrze nada się niemal każde obuwie sportowe, również półbuty. Z moich obserwacji wynika jednak, że lepiej wybierać buty z nieco twardszą/sztywniejszą cholewką. Kilka osób zaczynających swoją przygodę z rolkami terenowymi w lekkich, siateczkowych butach do biegania zgłaszało mi, że mocno przeszkadza im nacisk rzepów bezpośrednio na stopę. W przypadku butów turystycznych z grubszą cholewką problemy te nie są aż tak często spotykane. W przypadku obuwia do biegania może pojawić się jeszcze jeden problem. Niektóre model mają bardzo szeroką piętę, które w ekstremalnym przypadku może się nie zmieści na szerokość w ramie rolek terenowych Skike Czy Powerslide. Są to na szczęście sporadyczne sytuacje.

Buty na rolki terenowe
Dla mnie najwygodniejsze na rolkach terenowych są niskie buty podejściowe. | foto S. Siedziński

Osobiście najlepiej jeździ mi się w niskich butach podejściowych. To modele przeznaczone w góry. Posiadają ograniczoną amortyzacją, lekko sztywną podeszwą i są dość dobrze dopasowane do stopy. Takie zestawienie daje mi pełną kontrolę nad rolkami. Nie ma jednak idealnych butów na rolki terenowe – wiele zależy tutaj od preferencji danej osoby. Po kilku jazdach najczęściej sami dobierzemy sobie najwygodniejsze obuwie.

Kilka słów o skarpetach na rolkach terenowych

Osobiści polecam wszystkim jak najdłuższe skarpety. Sam korzystam z modeli narciarskich, które sięgają mi niemal pod kolano. Jaka jest funkcja tak długich skarpet? Świetnie chronią przed otarciami czy uciskiem, który może czasami wywoływać mocowanie na wysokości łydki. Dzięki stosowaniu wysokich skarpet mogę długo jeździć na rolkach terenowych Skike bez żadnego otarcia nawet w krótkich spodenkach. Ten patent sprawdza się u mnie w 100% i w zasadzie od początku mojej przygody z rolkami terenowymi nie miałem kłopotów z otarciami od górnego mocowania w rolkach Skike, nawet przy pokonywaniu najdłuższych dystansów.

Skarpety na rolki terenowe Skike
Wysokie skarpety na rolki terenowe Skike gwarantują maksymalny komfort, szczególnie podczas jazdy w krótkich spodenkach. | foto A. Siedzińska

Kask na rolki terenowe Skike i nie tylko

Jazda na rolkach terenowych nie jest bardzo kontuzyjnym sportem, jednak czasami, jak w każdym sporcie, zdarzają się upadki. Kask to moim zdaniem podstawa, bez której nie powinno się wychodzić na rolki. Oczywiście nikt nie zmusi nas do jeżdżenia w kasku i sam znam wiele osób, które po prostu go nie używają. Osobiście wychodzę jednak z założenia, że głowę naprawić jest jednak najtrudniej ze wszystkich części ciała. Zwichnięta czy nawet złamana noga, zdarte do krwi kolana czy łokcie – wszystkie te kontuzje kiedyś się zagoją. W przypadku poważnych obrażeń głowy powrót do pełni zdrowia może być znacznie trudniejszy. To właśnie dlatego na rolkach zawsze zobaczycie mnie w kasku. Obojętnie czy będą to zawody czy krótki rekreacyjny wyjazd do pobliskiego parku, dobra skorupa na głowie to podstawa. Naprawdę nie warto ryzykować.

Kask na rolki terenowe Skike
Kask na rolkach to podstawa. Możemy jeździć w krótkich i długich spodniach, w ochraniaczach i bez nich, ale o kasku powinniśmy pamiętać zawsze! | foto A. Siedzińska

Czy kask na rolki terenowe musi być jakiś specjalny? Na szczęście nie. Sprawdzą się wszystkie modele, które posiadają odpowiednią homologację do sportów rolkarskich, a do tej kategorii zaliczają się również niemal wszystkie kaski rowerowe. Świetnym przykładem dobrze wykonanego modelu jest kasku na rolki terenowe Powerslide Elite Classic. To lekka konstrukcja, która zapewnia doskonałą wentylację. Całość jest lekka i można ją szybko dopasować do głowy. Dodatkowym atutem kasku jest jego kształt, który dość dobrze chroni również tylną część głowy.

Okulary sportowe na nartorolki i rolki terenowe

Być może nie jest to niezbędny ekwipunek na pierwsze jazdy na rolki, jednak jak dla mnie jest to nieodłączny dodatek do kasku. Główną funkcja okularów jest ochrona oka przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Na słoneczne dni wybieram przyciemnione okulary, które zapobiegną oślepieniu czy szybkiemu zmęczeniu oczu podczas przebywania na pełnym słońcu. Dobrej jakości soczewki w okularach przeciwsłonecznych to także lepsza jakość widzenia i wyostrzone kontury w mocnym świetle. Poza tym okulary sportowe chronią przed wiatrem i owadami, co jest szczególnie ważne w czasie szybszej jazdy, która z pewnością pojawi się wraz z zyskiwaniem doświadczenia na rolkach terenowych Skike. W czasie pochmurnej pogody, a także o zmroku również używam okularów, ale z zupełnie przezroczystymi szybkami. W lesie łatwo nie zauważyć np. małych gałązek zwisających nad ścieżką, które możemy przez przypadek potrącić głową. Jeśli mamy na sobie okulary i kask, to jesteśmy w pełni chronienie przed ewentualną kontuzją.

Okulary na Skike
Okulary na rolkach terenowych to wygoda i bezpieczeństwo oczu. | foto S. Siedziński

Podczas jazdy na nartorolkach czy rolkach terenowych w większej grupie okulary sportowe mają jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Stanowią dodatkowe zabezpieczenie oczu w przypadku, kiedy osoba jadąca na rolkach przed nami podniesie wysoko końcówkę kija, a my przez przypadek w nią wjedziemy. Kontakt nieosłoniętego oka z ostrym widiowym grotem może być szczególnie niebezpieczny. Okulary sprawiają, że w takiej sytuacji będziemy bezpieczniejsi i lepiej chronieni. Stąd też na wielu zawodach nartorolkowych okulary stanowią regulaminowy wymóg w stroju rolkarza. To także dobry pomysł podczas nauki jazdy w większej grupie, lub na rajdach i wycieczkach w kilka osób.

Rękawiczki na rolki terenowe Skike

Kolejnym elementem ekwipunki na rolki terenowe, bez którego nie ruszam się w zasadzie na żaden wyjazd, są rękawiczki na nartorolki. Po pierwsze minimalizują one otarcia dłoni i odciski powstające w wyniku trzymania uchwytów kijów nartorolkowych podczas dłuższej jazdy. Ich funkcję ochronną szczególnie docenia się podczas wielogodzinnych wycieczek czy treningów. Po drugie rękawiczki doskonale chronią dłonie przed otarciami przy upadku, szczególnie na asfalcie. Zdarte dłonie to nic przyjemnego, a do tego goją się bardzo długo.

Rękawiczki na rolki terenowe Skike
Kompletny zestaw na rolki terenowe Skike - rękawiczki, kask i okulary. Bez tych rzeczy nie poruszam się na rolkach. | foto A. Siedzińska

Na pierwsze jazdy najlepszym wyborem są rękawiczki z długimi palcami, które w razie wywrotki ochronią też opuszki palców. To modele specjalnie zaprojektowane na nartorolki, takie jak rękawiczki Vexa Rollerski Concept. Część mająca kontakt z uchwytem kija wykonana jest w nich z bardzo mocnego materiału. Dodatkowe wzmocnienia chronią przed łatwym przetarciem rękawiczek. Wierzchni panel to bardzo cienka siateczka, która pomimo tego, że rękawiczki wyposażone są w długie place, zapewnia wyśmienitą wentylację również w upalne letnie dni. Na ekstremalne upały wielu producentów oferuje też rękawiczki bez palców, jednak nie ochronią one w pełni prze otarciami w razie upadków, stąd też są polecane dla nieco bardziej doświadczonych miłośników nartorolek.

Czy na pierwszą jazdę konieczne są rękawiczki na nartorolki? Oczywiście, że nie. Żeby spróbować jazdy na rolkach terenowych sprawdzą się wszystkie lekkie rękawiczki z długimi palcami. Jeśli jednak uznamy, że to sport dla nas, warto zaopatrzyć się w modela zaprojektowany specjalnie do jazdy z kijami. Różni się on między innymi od rękawiczek rowerowych. Te przeznaczone dla miłośników bicykli najczęściej posiadają dodatkowe poduszki amortyzacyjne, które utrudniają prawidłowy chwyt kijów, przez co nie są polecane na rolki terenowe.

Ochraniacze na rolki terenowe Skike

Ochraniacze na łokcie i kolana są polecane na początku przygody z rolkami terenowymi. Dzięki dodatkowej ochronie nieco mniej będziemy się obawiać upadków, a nasza jazda będzie pewniejsza. Wiele osób jeździ z ochraniaczami nawet w późniejszym czasie, ponieważ zapewniają im większy komfort w trudnym terenie. Osobiście kiedy tylko poczułem się pewniej na rolkach terenowych zarzuciłem używanie ochraniaczy na kolana i łokcie. Obojętnie jak dobrze dopasowany model by to nie był, zawsze powoduje drobny uciski w okolicy kolan czy łokci. Podczas godzinnej jazdy być może nie odczujemy tego zbyt mocno, ale na kilkudziesięciu-kilometrowej trasie może to być powód dużego dyskomfortu. Poza tym po nabraniu nieco większego doświadczenia upadki są dość rzadkie. Dlatego na początek ochraniacze jak najbardziej się przydadzą. Kiedy nabierze się już doświadczenia, z pewnością każdy sam wyrobi sobie zdanie, czy używać ochraniaczy dalej, czy z nich zrezygnować.

Ochraniacze na rolki terenowe Skike
Ochraniacze na rolki terenowe Skike świetnie sprawdzą się podczas pierwszych jazd na rolkach terenowych. Zestaw ochraniaczy na łokcie i kolana powinien być dobrze dopasowany, żeby nie przeszkadzał w czasie jazdy. | foto S. Siedziński

Pas biodrowy dla miłośników rolek terenowych

Torba biodrowa na pewno nie jest sprzętem pierwszej potrzeby, ale to najwygodniejszy sposób na transport niewielkiego bagażu na rolkach terenowych. Na dłuższe wycieczki musimy często zabrać ze sobą zapasowe koło, napoje, jedzenie czy chociażby dodatkową bluzę, kiedy zrobi się chłodniej. Torba biodrowa świetnie sprawdza się w tej funkcji, nie ograniczając ruchów. Pas biodrowy, taki jak na przykład Powerslide Nordic Hip Bag, to również świetny wybór na pierwsze jazdy, kiedy nie masz gdzie włożyć portfela, kluczyków do samochodu czy większego smartfona.

Torba biodrowa na rolki terenowe Skike
Pas biodrowy to świetny wybór na rolki terenowe Skike. Większe torby biodrowe pomieszczą całkiem sporo ekwipunku. | foto A. Siedzińska

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.