Blog o rolkach terenowych Skike i nie tylko

Tutaj znajdziesz artykuły o wszystkim, co jest związane z rolkami terenowymi. Piszemy na podstawie własnych doświadczeń. Sprawdź testy sprzętu, relacje z wypraw, porady odnośnie serwisowania rolek terenowych, a także szczegóły dotyczące techniki jazdy.

Posty o rolkach terenowych
Alternatywa dla nart biegowych kiedy nie ma śniegu? Sprawdź nartorolki i rolki terenowe! 0
54.jpg

Temperatury za oknem coraz częściej ocierają się o 0°C, a więc wkrótce przyjdzie do nas zima. Czy tym razem będzie pełna śniegu, czy też podobnie jak kilka poprzednich sezonów, na śnieg będziemy musieli czekać bardzo długo? A jak już spadnie to wyłącznie w górach?

Te pytania zadają sobie wszyscy miłośnicy nart biegowych i jednocześnie rozglądają się za możliwością przedłużenia sezonu biegowego. Bo czyż nie byłoby fantastyczną rzeczą móc pojeździć na biegówkach wiosną, latem, jesienią i zimą – jednym słowem cały rok?! Naturalnym wyborem wydają się w tym przypadku nartorolki i rolki terenowe. Pozwalają one na poruszanie się z kijami, bardzo mocno odwzorowując jazdę na nartach.

Alternatywa dla nart biegowych – co wybrać?

Wbrew pozorom sprzętu imitującego narty biegowe jest na rynku bardzo dużo. Wybierając najlepsze rozwiązanie mamy w zasadzie 3 opcje – nartorolki sportowe, nartorolki terenowe lub rolki terenowe. Każda z nich ma swoje niezaprzeczalne plusy i minusy, dlatego postanowiłem przybliżyć nieco ich charakterystykę.

Nartorolki sportowe – idealny trening dla narciarzy biegowych bez śniegu

Nartorolki sportowe to chyba najpopularniejsza forma imitowania jazdy na nartach biegowych kiedy brakuje śniegu. Nartorolki powstały właśnie z myślą o trenowaniu biegów narciarskich latem. Ich konstrukcja jest podporządkowana temu, aby jak najlepiej odzwierciedlały mechanikę ruchu znaną z nart biegowych. To właśnie na takim sprzęcie trenują zarówno zawodnicy, jak i ambitni amatorzy, którzy szlifują w okresie letnim technikę i kondycję do zimowych zawodów. Na nartorolkach sportowych korzystamy z butów do nart biegowych lub ich letnich odpowiedników. Jesteśmy też dość blisko podłoża, podobnie jak na nartach. Nie ma żadnych wątpliwości, że poruszanie się na nartorolkach sportowych jest najbardziej zbliżone do nart biegowych.

Nartorolki sportowe - alternatywa dla nart biegowych
Nartorolki sportowe są najbardziej zbliżone do nart biegowych pod względem techniki biegu. Producenci oferują też bardzo duży wybór modeli. | foto S. Siedzińska

No dobrze, to dlaczego nie wszyscy jeżdżą na nartorolkach sportowych, skoro są takie wspaniałe? Ponieważ żeby uprawiać nartorolkarstwo trzeba dysponować odpowiednią trasą. Do komfortowego jeżdżenia konieczny jest dobrej jakości asfalt. Gładki, bez dziur, pęknięć, krawężników i innych przeszkód. Dodatkowo na trasie nie powinno być zbyt stromych zjazdów, ponieważ nartorolki fabrycznie nie są wyposażone w hamulce, a te które można dokupić, nie są wystarczająco skuteczne w terenie o dużym nachyleniu.

Zalety nartorolek:Wady nartorolek:
+ Niska waga- Większość modeli przeznaczona tylko do jednej techniki (tylko klasycznej lub tylko łyżwowej)
+ Najwierniej oddają technikę jazdy na nartach biegowych- Konieczne dobrej jakości podłoże

+ Kompaktowe rozmiary
- Brak możliwości pokonywania stromych i długich zjazdów
+ Stosunkowo popularne- Konieczne buty do wiązań narciarskich
+ Duży wybór sprzętu czołowych marek- Trudna nauka hamowania
+ Duża ilość zawodów (dla chcących się pościgać)

Rolki terenowe zamiast nart biegowych, czyli najlepszy wybór dla turystów narciarskich

Na zupełnie przeciwnym biegunie sprzętu, który przypomina jazdę na nartach biegowych, są rolki terenowe. Tak naprawdę nie powstały one w celu dokładnej imitacji biegania na nartach, ale raczej zaczerpnęły wiele z techniki biegów narciarskich. Rolki terenowe powstały głównie z myślą o amatorskim wykorzystaniu. Dzięki temu możliwe było zupełnie inne zaplanowanie całej konstrukcji, która może być zresztą bardzo zróżnicowana. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest specjalny szkielet, który pozwala na użytkowanie w rolkach większości obuwia sportowego. Dzięki temu nie ma konieczności dokupowania butów dostosowanych do wiązań narciarskich. Poza tym rolki terenowe z pompowanymi kołami mogą być użytkowane na bardzo zróżnicowanym podłożu. Gorszy asfalt czy nawet szuter nie stanowią dla nich problemu. Obecnie coraz większą popularność zdobywają roli terenowe na większych, 200 milimetrowych kołach (dotąd głównie 150 mm). Pozwalają one na jeszcze swobodniejsze wyprawy po leśnych lub polnych drogach i ścieżkach.

Rolki terenowe zamiast nart biegowych
Rolki terenowe świetnie sprawdzają się w czasie wędrówek. To idealna propozycja dla miłośników turystyki narciarskiej, którzy chcą ją uprawiać o każdej porze roku. | foto S. Siedziński

Czy rolki terenowe dobrze imitują jazdę na nartach biegowych?

Wybrane modele z wolną piętą, takie jak np. rolki Skike V9 Tour 200 mm dość wiernie oddają wędrówki na nartach śladowych czy lekkich nartach backcountry. Można na nich przejechać wiele tras, które zimą pokonujemy na nartach. Dodatkowo, stosowane w większości modeli dwa hamulce cechują się wyjątkową skutecznością, przez co możemy efektywnie poruszać się nawet w górzystym terenie. Rolki terenowe mają też oczywiście swoje minusy. Na pewno jest to sprzęt znacznie cięższy niż nartorolki sportowe. Poza tym technika biegu, pomimo tego, że w niektórych modelach jest bardzo zbliżona do nart biegowych, to jednak na pewno nie aż tak bardzo, jak w nartorolkach sportowych. Poza tym narciarze, przyzwyczajeni do butów biegowych mocno trzymających w kostce, potrzebują nieco czasu, aby przyzwyczaić się do konstrukcji szkieletowej, w której noga trzymana jest na wysokości łydki.

Styl klasyczny na rolkach terenowych i nartach biegowych
Rolki terenowe z unoszoną piętą pozwalają na wygodną jazdę stylem klasycznym. | foto A. i S. Siedzińscy
Zalety rolek terenowych:Wady rolek terenowych:
+ Wysoka wszechstronnośćCięższe od nartorolek sportowych
+ Różne konstrukcje, w tym te pozwalające korzystać z dowolnych butów sportowych- Mniejszy wybór modeli i marek niż w nartorolkach sportowych
+ Efektywne hamulce- Gorsze odwzorowanie sportowej techniki narciarskiej
+ Możliwość jazdy w zróżnicowanym terenie (asfalt, szuter, drogi gruntowe)- Modele ze stałą piętą pozwalają tylko na jazdę łyżwą

+ Modele z ruchomą piętą pozwalające na jazdę i techniką klasyczną i łyżwową

+ Szybka nauka pierwszych kroków

A może nartorolki terenowe zamiast nart biegowych?

Oprócz klasycznych nartorolek sportowych oraz rolek terenowych jest jeszcze trzecia możliwość, będąca pomostem między tymi światami. To nartorolki terenowe, a więc modele wykorzystujące wiązania i obuwie narciarskie, ale wyposażone w duże, pompowane koła. To najmniej popularne rozwiązanie, ponieważ dziedziczy niestety wiele wad zarówno od nartorolek sportowych, jak i rolek terenowych. Ta opcja może być jednak dobrym pomysłem dla osób, które koniecznie chcą korzystać z obuwia do nart biegowych, ale jednocześnie nie dysponują trasami o dobrej nawierzchni. W takim przypadku taki kompromis jak najbardziej ma sens.

Nartorolki terenowe to propozycja na dziurawy asfalt
Nartorolki terenowe to dobra propozycja na dziurawy asfalt, jeśli zależy nam na maksymalnym odwzorowaniu techniki narciarskiej. | foto S. Siedziński
Zalety nartorolek terenowych:Wady nartorolek terenowych:
+ Technika jazdy bardzo mocno zbliżona do nart biegowychKonieczne buty do wiązań narciarskich
+ Możliwość jazdy po gorszym podłożu- Nie nadają się do stromych zjazdów
- Mały wybór modeli
- Osobne modele do jazdy stylem klasycznym i stylem łyżwowym

Alternatywy dla nart biegowych na lato i bezśnieżną zimę – podsumowanie

Jeśli poszukujesz sprzętu zbliżonego do nart biegowych, to trzy przedstawione powyżej propozycje będą mu najbliższe. Którą z nich wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie. Osobiście w zimie najczęściej wybieram się na nartach biegowych do klasyka lub śladówkach na wycieczki, których trasy prowadzą zarówno po przygotowanych śladach, jak i po dzikich, nieprzetartych szlakach. Chcąc zachować możliwość przemieszczania się po leśnych drogach przez cały rok, mój wybór nie mógł być inny. Tak właśnie wciągnąłem się w jazdę na rolkach terenowych. Moim zdaniem to najlepszy wybór dla wszystkich miłośników nart biegowych, którzy traktują ten sport w kategoriach amatorskich i turystycznych. Jeśli priorytetem nie jest dla Ciebie idealna technika narciarska, ale po prostu czerpiesz radość z kolejnych wędrówek z kijami po leśnych ścieżkach, asfaltach i szutrowych drogach, to śmiało spróbuj jazdy na rolkach terenowych. Być może kiedyś, podobnie jak dla mnie, także dla Ciebie staną się one tak naprawdę główną aktywnością, a narty biegowe dodatkową. Na rolkach terenowych można bowiem jeździć przez cały rok, a na nartach tylko przez parę śnieżnych miesięcy, których oczywiście jak najdłuższych życzę wszystkim fanom wszelkich aktywności narciarskich. A jeśli zima znów zawiedzie, koniecznie wybierz sobie jakąś alternatywę!

Rolki terenowe to alternatywa dla nart biegowych
Na rolkach terenowych czy na nartach biegowych- to nieistotne, najważniejsze, że przez cały rok aktywnie. | foto S. Siedziński

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.